неділя, 6 листопада 2016 р.

Узагальнення знань з теми "Травлення"

Тема уроку :  Подорож бутерброда.      Узагальнення знань з теми «Травлення»
                                                                  
                   
 Мета уроку :        - Узагальнення і систематизація знань учнів;
- Поглиблення уявлень та понять про взаємозв'язок між  будовою і функціями окремих органів  травлення;
- Формування і активізація пізнавального інтересу учнів до вивчення предмету біологія та пізнання власного організму;
- Розвиток пізнавального інтерес до предмету, власного організму; творчих здібностей, логічного     мислення і уяви, вміння застосо¬вувати набуті знання для обґрунтування правил гігієни і профілактики захворювань органів травлення.;
- Виховувати бажання вести здоровий спосіб життя і берегти своє здоров'я змолоду.
Тип уроку:  урок - подорож
Обладнання та матеріали: таблиці: «Будова травної систе¬ми», «Гігієна травлення», муляжі ор¬ганів травної системи; Дидактична картка №1 Розкладна травна система; Картка №2 Таблиця самооцінювання; Картка №3  Завдання для капітанів; відео фрагмент про травну систему корови; поема «Подо¬рож бутерброду»
Біологічні поняття та терміни:                                                                                                                            
       - травний канал: ротова по¬рожнина, стравохід, шлунок, дванадцятипала кишка, тон¬кий і товстий кишечник;
- травні залози: слинні, підшлун¬кова, печінка;
Епіграф уроку: « Людина має знати, як допомогти собі в хворобі, маючи на увазі, що здоров'я найбільшим скарбом людини!»                                                                                              
                                                                                                   Гипократ
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: - Сьогодні на уроці ми  здійснимо  віртуальну подорож по травній системі людини, під час якої ви зможете показати ваші знання і навички отримані при вивченні цієї теми.  Допоможемо Бутерброду пройти всі станції травної системи. Для цього розділимо клас на дві команди, які будуть змагатись за першість на кожній зупинці подорожі. За кожне правильно виконане завдання ви отримуватимете відповідний біонік: - зуб означатиме що  ви  « гризли» підручник та володієте знаннями на високому рівні; - язик отримаєте за відповідь на достатньому рівні, що означатиме те, що ви знаєте достатньо щоб «викрутитися» з ситуації; - шлунок отримаєте за відповідь на середньому рівні а вашу інформацію потрібно перетравити повторно; - печінка означає що ваші знання на низькому рівні та потребують фільтрації. Кожен біонік відповідає балам з картки для оцінювання, яка є у вас на столах. У кінці уроку ви зможете самооцінити свої знання за допомогою отриманих біоніків та цієї таблиці.
Але для початку скажіть мені, як ви думаєте, бутерброд приносить нашому організму шкоду, чи  користь?                                                                                             ( Думки учнів розділяються)                                                                                          
  Вчитель: - Так як однозначної відповіді немає, пропоную зайняти власну позицію на дошці « КОРИСТЬ» чи « ШКОДУ», а наприкінці уроку зможете довести або змінити власну думку. Тепер можемо розпочати нашу подорож! Запитання зачитуються командам по черзі. Якщо команда не знає відповіді, інша може отримати додаткові бали.
II. Узагальнення та систематизація знань
   Вчитель: - У середні віки вчені поділили внутрішні органи людини  на благородні і неблагородні. До благородних вони віднесли серце, печінку і легені, а до неблагородних — шлунок та кишечник. Правильно це чи ні? Яку роль відіграє наша травна система в житті кожної людини? Можливо, благородна печінка опиниться серед неблаго¬родних органів, які беруть участь у травленні їжі? Що відбувається з їжею, коли вона поступає в «природні во¬рота та ходи тіла»? Які таємниці заховані на кожній зу¬пинці? На ці та інші питання відповімо під час подорожі по відділам травної системи. Розв'язавши цей ребус, відгадаєте назву першої станції.                                                                                                            ( Учні розв'язують ребус, вчитель вивішує на дошці назву станції )



,,






Перша зупинка — «Ротова порожнина»
   Вчитель: - Хто розкаже про те, що це за станція і що в ній відбувається?
(Учень розповідає коротку інформацію про ротову порожнину )
   Вчитель: - На кожній зупинці будуть проводитися по два конкурси:              1. Бліцтурнір, під час якого будуть читатися питання на які дасть відповідь той, хто першим підніме руку;
2. Конкурс ерудитів полягає у тому що  кожна команда отримає по два запитання, для відповіді на які буде надаватися 1-2 хвилини і для відповіді можна використати муляжі або таблиці. Удачі!





  І. Бліцтурнір
Які є типи зубів? (різці, ікла, великі й малі кутні)
Яка речовина знешкоджує мікроорганізми в ротової порожнині?            ( лізозіма )
Який фермент містить слина? (амілаза)
Де знаходяться смакові рецептори?                                                                     (на язиці і сли¬зовій оболонці всієї ротової порожнини)
І.  Конкурс ерудитів
І команда:
1. Про язик згадується в Біблії: «Малий орган, але хвалиться вельми». Чим хвалиться наш язик, які функції виконує? (Підкладає їжу зубам,
проштовхує її глотку, розпізнає смак, бере участь у мовленні)
2. Педантичні англійці радять прожовувати кожен шматок їж 33 рази, перш ніж проковтнути. їжа становиться солодшою на смак і краще засвоюється. Підтвердть або спростуйте цю точку зору, аргументуйте її. (Травлення стартує в ротовій порожнині. Слина містить фермент амілазу, який розщеплює крохмаль до глюкози. Тому при довгому жування шматочка хліба ми дійсно відчуваємо солодкий смак)
ІІ команда
    1. Гіппократ вважав, що зуби у дітей утворюються із материнського молока. З чого утворюються і коли з'являються перші молочні зуби? (Молочні зуби закладаються ще в утробний період, а з'являються з 6 місяців до 2 років. На побудову зубів використовуєть¬ся кальцій, який є в материнському організмі, а після народження — у молочних продуктах. Інколи жінка втрачає декілька власних зубів, якщо в період вагітності їй не вистачало кальцію.)
2. Якщо намазати корінь язика розчином речови¬ни, яка відключає чутливість, людина втрачає здатність ковтати. Який механізм ковтання і як він пов 'язаний з ди¬ханням? (Наказ ковтати віддає мозок, коли корінь язика і стінки глотки відчують наявність їжі. Якщо немає чут¬ливості — немає і ковтання. Центр ковтання пов'язаний з центром дихання, тому під час ковтання надгортан¬ник опускається і закриває вхід у дихальні шляхи.)                                                                       Вчитель: - Щоб потрапити на другу зупинку, ми маємо пройти через сравохід. Що ви знаєте про стравохід?                                                                 (Учень розповідає коротку інформацію про стравохід )
Вчитель: - Відгадайте назву наступної станції розв’язавши ребус.





Друга зупинка  - « Шлунок »
   Вчитель: - Друга зупинка це шлунок. Що ж в ньому відбувається?
(Учень розповідає коротку інформацію про будову та функції шлунку )
І. Бліцтурнір
Чому суха їжа «горло дере»?                                                                    (їжа, не змочена сли¬ною, важко проковтнути)
Чому не можна одночасно їсти і розмовляти?                                     (їжа може потрапити в трахею)
Який головний фермент шлункового соку? (пеп¬син)
Де знаходиться шлунок: під правим ребром чи лі¬вим? (лівим)
Чому не можна довго жувати гумку?                                                                    (шлунковий сік роз'їдає стінки шлунка)
ІІ. Конкурс ерудитів
І команда:
1. Ще на початку XVIII століття вчені вважали, що під час травлення шлунок розігрівається до 50°С. Тобто відбувається термічна обробка їжі, як у горщику. Під¬твердіть або спростуйте таку точку зору. (У шлунку від¬бувається не термічна, а хімічна обробка їжі. Під дією ферментів шлункового соку вона перетворюється на хімус.)
2. Яким чином можна розтягнути шлунок і які наслідки це має? (Людина переїдає тому, що почуття ситості наступає через 15-20 хв. після прийому їжі. Якщо людина спожи¬ває багато їжі і напоїв, об'єм шлунку може збільшитись до 5 л. Це призводить до переїдання і збільшення ваги, а також заважає диханню.)
ІІ команда
     1.Вчені провели експеримент: у шлунок голод¬ної собаки помістили гумовий балон і накачали його повітрям. Іншій голодній собаці перелили кров ситої. Обидві собаки на деякий час втратили інтерес до їжі. Чим пояснити таку поведінку і чи можна тривалий час обдурювати голодний шлунок? (Голод обумовлюється не тільки порожнім шлунком, але й наявністю чи відсут¬ністю поживних речовин у крові. Гумовий балон запов¬нював шлунок, що давало несправжнє відчуття ситості. Коли поживні речовини в крові використаються на отри¬мання енергії, шлунок знову «попросить» їжі.)
     2. Чому нервові стреси і паління сприяють таким хворобам шлунка, як гастрит та виразка? (негативні емоції порушують регуляцію соковиділення, змінюєть¬ся кислотність шлункового соку, що негативно впливає на слизову оболонку шлунка)
Вчитель: - Наступну станцію називають «Майстром на всі руки».А ще вона є найдовшим органом в людському організмі. Про що йде мова?
Третя зупинка -  « Тонкий кишечник »
(Учень розповідає коротку інформацію про будову та функції тонкого кишечника
І. Бліцтурнір
Тонкий кишечник поділяється на три відділи: по¬рожнисту, клубову та ... (дванадцятипалу) кишки;
До дванадцятипалої кишки відкриваються прото¬ки двох залоз: підшлункової та ... (печінки);
Слизова оболонка якого кишечнику, тонкого чи товстого, має ворсинки? (тонкого);
Який секрет печінки допомагає в емульгації жи¬рів? (жовч)
ІІ. Конкурс ерудитів
І команда:
1. Дванадцятипала кишка за формою нагадує під¬кову. Чому, на ваш погляд, вона має таку дивну форму і яке «щастя» приносить організму? (На таблиці видно, що вона оточує підшлункову залозу, тому має таку фор¬му. У неї впадають протоки печінки і підшлункової за¬лози, які виділяють жовч і ферменти для розщеплення білків, жирів і вуглеводів.)
ІІ команда:
    1. У стародавні часи печінку вважали символом любові і сили, місцем існування душі. Чому в наш час печінку вважають не тільки найбільшою залозою в ор¬ганізмі, але й найбільшим фільтром і навіть «фабрикою життя»? (Людське життя неможливе без печінки. Вона виробляє жовч, необхідну для емульгації жирів, очищує кров від шкідливих речовин, бере участь в обміні білків, жирів, вуглеводів.)
Четверта зупинка - « Товстий кишечник »
Вчитель: - Остання зупинка це - Товстий кишечник.
(Учень розповідає коротку інформацію про товстий кишечник )
 І Бліцтурнір
Які неприємні процеси відбуваються у товстому кишечнику?       (гниття і бродіння)
Яку роль відіграє апендикс? (Частина шкідливих бактерій осідає в апен¬диксі і він їх знешкоджує)
Який апендикс потрібно терміново вирізати гострий чи хронічний?          (гострий)
Де відбувається всмоктування води? (у товстому кишечнику)
Який апендикс потрібно терміново вирізати: гострий чи хронічний? (гострий)
Вчитель: -  Ось ми і пройшли останню зупинку. Зараз я пропоную конкурс для капітанів. Вони повинні записати у свої картки напроти номера  назву відповідного органу на муляжі травної системи. А поки вони виконують своє завдання, обидві команди переглянуть уважно відео-фрагмент, а потім спробують відповісти на запитання.
( Капітани проходять до муляжу і виконують свої завдання,.а команди переглядають відео-фрагмент про шлунок корови на комп'ютері)
? Питання: - Чим відрізняється шлунок людини від шлунку корови?
(Шлунок людини менше за розміром та об'ємом. Він, на відміну від шлунку корови, має один відділ, у якому їжа одразу перетравлюється)
ІII. Підсумок уроку
1. Анліз гри « Займи позицію »
Вчитель:- А зараз я пропоную вам згадати вашу позицію на початку уроку що до користі чи шкоди яку приносить бутерброд нашому організму. Хто змінив свою думку, а хто -  ні. Аргументуйте свою позицію.
(Бажаючі учні можуть захистити свою позицію )
2. Головоломка для бутерброда.
Вчитель: - Ми закінчили нашу подорож по травній системі. Кожна команда має свій символ: І команда – бутерброд, ІІ команда – сандвіч. Я пропоную для них змагання: хто з них найкраще запам'ятав порядок станцій, які необхідно їм пройти у травній системі людини. Вони повинні скласти з необхідних органів ( які вирізані з картону) травну систему людини.
3. Самооцінювання учнями своїх досягнень на уроці за карткою №2.
Вчитель :- А тепер я пропоную вірш-гру, у якому ви будете вставляти пропущені мною слова.
Подорож бутерброду
Для чого нам потрібний рот?       Ви з'їли Фрукти чи шарлотку?                                
 Щоб поміщався бутерброд!                            Язик проштовхує це в глотку!
Хліб, м'ясо, сир, малину,                                  В трахею не потрапить зроду,
— Все це огорне наша слина.                         — Вся їжа йде по стравоходу!,
 У роті зуби, наче млин,                                    У шлунку — незначна зупинка
— Такі міцні, — емаль, дентин!                      Фізичні вправи і розминка,
 Різці кусають, ікла ріжуть,                                Мов тісто місить – вверх і вниз,
А кутні все жують, — не лижуть!                    Ферменти виділяє, слиз…
 Щоб утворилася малютка —                            Білки потроху набухають,
 Маленька продуктова грудка,                          І скоро кислоту пізнають.
 В якій вже діє амілаза,                                      В цієї тітки – буйний син,-
— Крохмаль розщеплює відразу!                     Фермент по імені пепсин!
 Язик — як поршень при ковтанні,                      Він налітає, як торнадо,
 Розмови наші — пізні й ранні.                            Білкам негайно дає раду:
Він має вишуканий смак!                                    Розщеплює на ланцюги!
В артикуляції — мастак...                              Таки там друзі пироги!
І через сфінктер пілоричний,                               Глюкозу всмоктують мембрани,
Щоб краще заживали рани.. .                              Щоб краще заживали рани
На виході зі шлунка – звичний,                           Жири — у лімфу попадають,
Виходить порціями їжа,                                        І горя-лишенька не знають.
Яка недавно була свіжа…                                    На чорний день жирів запас, —
На неї вже чекає нова,                                          Відомо кожному із нас!
Кишка – на вигляд як підкова!                            А далі вже – товста кишка,
Хай пройде хімус хоч два  кроки,                       У неї доленька  - тяжка:-                                                                                                                                                                                                          
     IV. Домашня робота
1. Повторити §32-39
2. Скласти вірш або оповідання про один з органів травної системи.






ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ:

ТАБЛИЦЯ САМООЦІНЮВАННЯ


БІОНІК
ВІДПОВІДНИЙ РІВЕНЬ ЗНАНЬ ОЦІНКА
ЗУБ ВИСОКИЙ 12
11
10
 ЯЗИК ДОСТАТНІЙ 9
8
7
ШЛУНОК СЕРЕДНІЙ 6
5
4
ПЕЧІНКА НИЗЬКИЙ 3

Немає коментарів:

Дописати коментар